7 Maddede Esrarengiz Ölümlerin Nedeni Kabul Edilen Zihin Kontrolü Deneyi: MK-Ultra
7 Maddede Esrarengiz Ölümlerin Nedeni Kabul Edilen Zihin Kontrolü Deneyi: MK-Ultra
1 Şubat 2016 22:27 tarihinde eklendi Etiketler :


Tarihin Derinlerinden Bir Deney: MK-Ultra

1.resim konu 300x167 7 Maddede Esrarengiz Ölümlerin Nedeni Kabul Edilen Zihin Kontrolü Deneyi: MK Ultra                                                                                                                                                          1950’li yıllarda Kore’de savaş tutsaklarına beyin yıkama, zihin yönlendirme ve insanların davranışsal mühendisliği üzerine deneyler yapıldığı istihbaratı üzerine CIA (Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı), bu yarışta geri kalmamak adına 1953 yılında MK- Ultra projesine start verdi. Projenin başına ise dönemin ünlü CIA ajanlarından Allen Dulles getirildi. Uzun bir süre gizli tutulmaya çalışılan, 44′ü üniversite olmak üzere toplamda 80 enstitünün ortak olarak yürüttüğü bu projede, CIA’in toplam bütçesinin %6′sı kullanılmıştır.

Hedef: Beyin Yıkamak, İdeoloji Değiştirmek

2.resim konu 300x234 7 Maddede Esrarengiz Ölümlerin Nedeni Kabul Edilen Zihin Kontrolü Deneyi: MK Ultra                                                                                                                                                                         Uzmanlık konusu LSD, halüsinojenler ve kimyasallar olan ajanlarla birlikte, beyin kontrolü deneyi olan MK-ULTRA projesini başlatan Allen Dulles’ın 1953 yılında yaptığı konuşma, projenin amacını anlamamız konusunda oldukça ilgi çekicidir. Allen Dulles yaptığı konuşmada, hedeflerinin ne olduğunu şu cümlelerle açıklamıştır: “Hedef, insan zihnindeki savaşı kazanmaktır. Bu savaşın ilk cephesi propaganda, depolitizasyon ve sansür ile kitlesel sindirmeyi sağlamaktır. İkinci cephe ise bireyin beyninde kazanılacaktır. Hedef, beyin yıkamak, ideoloji değiştirmek ve gerektiğinde birçok Mançurya Kobayı yaratabilmektir.”

Mançurya Kobayı (Manchurian Canditate) ise kendi iradesi dışında, birtakım beyin yıkama seansları, ilaçlar veya hipnozun etkisiyle başkasının istediği eylemleri yapanlara verilen genel isimdir. Mançurya Kobayı teriminden hedeflenen, robotlaştırılmış ve her istenileni yapabilen bireyler elde edebilmektir.

“Deneylerde, bize karşı koyamayacak herkesi kullandık.”

3.resim konu 300x165 7 Maddede Esrarengiz Ölümlerin Nedeni Kabul Edilen Zihin Kontrolü Deneyi: MK Ultra

Temel olarak LSD üzerine kurulan bu deneyde, LSD’nin yanında halüsinojenler, hipnoz, beyin yıkama ve ağır işkence seansları da denekler üzerinde uygulanmıştır. Denekler sandalyelere bağlanmış, zorla kimyasallar yutturulup, bu kimyasallara verdikleri tepkiler görülmek istenmiş daha sonra ise bireysel ve toplumsal zihin kontrolü, kimyasal maddeler yardımıyla kişinin düşüncelerinin etki altına alınması amaçlanmıştır. ‘Böyle bir deneyde kim denek olmak ister’ sorularının cevabını ise bizzat deneyde yer almış bir yetkili şöyle veriyor:

“Deneylerde, bize karşı koyamayacak herkesi kullandık.” Temel olarak LSD üzerine kurulan bu deneyde, LSD’nin yanında halüsinojenler, hipnoz, beyin yıkama ve ağır işkence seansları da denekler üzerinde uygulanmıştır. Denekler sandalyelere bağlanmış, zorla kimyasallar yutturulup, bu kimyasallara verdikleri tepkiler görülmek istenmiş daha sonra ise bireysel ve toplumsal zihin kontrolü, kimyasal maddeler yardımıyla kişinin düşüncelerinin etki altına alınması amaçlanmıştır. ‘Böyle bir deneyde kim denek olmak ister’ sorularının cevabını ise bizzat deneyde yer almış bir yetkili şöyle veriyor:

“Deneylerde, bize karşı koyamayacak herkesi kullandık.”

Deney 1973 Yılında İfşa Oluyor

4.resim  300x166 7 Maddede Esrarengiz Ölümlerin Nedeni Kabul Edilen Zihin Kontrolü Deneyi: MK Ultra                                                                                                                                                                          1973′te New York Times gazetesi, CIA ve Savunma Bakanlığınca yürütülen deneyleri yazınca yer yerinden oynadı. Fakat 1 sene önce, Watergate skandalı sırasında, deneye dair tüm veri ve sonuçlar yok edilmişti bile. Bu yüzden MK-Ultra’nın tüm detaylarını bilmek imkânsıza yakındır fakat var olan belgelerden bile, deneyler sırasında onlarca deneğin öldüğü, birçoğunun suikaste kurban edildiği, bazılarının ise eskiden var olmayan zihinsel sorunlar geliştirdiği bilinmektedir ve belgelenmiştir. Milyonlarca dolarlık projenin sadece bir ayağı olan Pont-Saint-Espirit ayağında meydana gelen deneysel hatalardan ötürü 32 denek akıl hastanesine kaldırılmış ve en az 7 denek ölmüştür.

John F. Kennedy Suikastı

 

   6.resim  300x168 7 Maddede Esrarengiz Ölümlerin Nedeni Kabul Edilen Zihin Kontrolü Deneyi: MK Ultra                                                                                                                                                                          Döneminin oldukça güçlü başkanlarından olan Kennedy, savaş karşıtlığı ile biliniyordu. Derin ve gizli güçler tarafından suikaste uğradı ve 1963 yılında öldürüldü. John F. Kennedy cinayetinin faili olan Lee Harvey Oswald’ın bir zihin kontrolü operasyonuna maruz kaldığı düşünülmektedir. Lee Oswald’ın zihin kontrol projesinde Mançurya Kobayı haline getirildiği iddia edilmektedir. Bilindiği gibi John F. Kennedy cinayeti hiç çözülememiş ve iddiaya göre cinayetin tüm delilleri ise Amerikan Derin Devleti tarafından yok edilmişti.

”Kanımda hiçbir duygu yoktu.”

7.resim  300x204 7 Maddede Esrarengiz Ölümlerin Nedeni Kabul Edilen Zihin Kontrolü Deneyi: MK Ultra                                                                                                                                                                          1981’de öldürülen John Lennon’un katili Mark David Chapman’ın, bir ruh hastası olmasının yanı sıra, bir MK-ULTRA projesi kurbanı olduğu iddia edilmiştir. David Chapman kendisini John Lennon sanıyordu ve onu öldürürken söylediği sözler şunlardı:

“Kanımda hiçbir duygu yoktu. Hiçbir öfke yoktu. Hiçbir şey yoktu. Beynimde ölü bir sessizlik hâkimdi. Ölüm, soğuk sessizlik, kalkıp yürüyene kadar devam etti. O bana baktı… Beni geçerek ilerledi ve sonra kafamda onu duydum. O bana tekrar ve tekrar ‘onu yap, onu yap, onu yap’ diye emir verdi.” Kaynak: http://onedio.com/haber/8-maddede-esrarengiz-olumlerin-nedeni-kabul-edilen-zihin-kontrolu-deneyi-mk-ultra-524554

Yazar
Konu Hakkında Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış | Neden bir yorumda sen yapmıyorsun ?

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap

Sosyal Ağlar